İklim

Anasayfa » İklim

İklim özellikleri yönünden Emirdağ ilçesi Orta Anadolu Bölgesinde hüküm süren Karasal iklimi ile Akdeniz geçiş tipi arasında yer almaktadır. Fakat Emirdağ ilçesinin iklim özellikleri daha çok doğusunda hüküm süren karasal iklimin özelliklerini yansıtmaktadır. Karasal iklim; yazların sıcak ve kurak ( Doğu Anadolu Bölgesi hariç) kışların ise soğuk ve kar yağışlı geçtiği bir iklim tipidir. Günlük ve yıllık sıcaklık farkları çok fazladır. Kış aylarında sıcaklık yer yer 0 derecenin altına düşerken, yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 25 derece civarındadır. Karasal iklimde maksimum yağışlar ilkbahar mevsiminde görülmektedir. Yaz aylarında ise yağışın az sıcaklık değerlerinin fazla olmasından ve buharlaşmadan dolayı bu iklim tipinin görüldüğü alanlarda fizyolojik kuraklık yaşanmaktadır.

Emirdağ ilçesi sıcaklık, yağış, rüzgar… gibi iklim verileri incelenirken, Emirdağ meteoroloji istasyonu yanında Afyon, Bolvadin, Eskişehir, Sivrihisar meteoroloji istasyonlarının rasatlarından da yararlanılmıştır.

Emirdağ meteoroloji istasyonu ilçe merkezinin güneybatısında Emirdağ-Konya karayolu üzerinde rasat yapmak açısından oldukça uygun bir alanda yer almaktadır.